Jak Zapobiegać Żylakom Nóg? Objawy - Ćwiczenia - Dieta

Oprócz ciężkości, obrzęków i dyskomfortu w nogach, żylaki mogą powodować powstawanie nieestetycznych pajączków na łydkach. Około 20% Polaków ma tę chorobę, ale o wiele więcej walczy z ciężkimi nogami i obrzękami. Rozsądnie jest rozważyć profilaktykę, zanim problem się pogorszy. Jak można uniknąć żylaków na nogach? A jeśli już się pojawią, jak można je leczyć?

jak zapobiegać żylakom nóg

Jakie są początkowe objawy żylaków?

Najczęściej diagnozuje się żylaki, gdy doszło już do rozszerzenia żył powierzchownych, co można rozpoznać po pojawieniu się pajęczyny na łydkach lub udach.

Jednak wczesne sygnały ostrzegawcze tej choroby objawiają się znacznie wcześniej, co sprawia, że kluczowe jest, aby być na nie czujnym. Niektóre z wczesnych znaków ostrzegawczych i objawów żylaków nóg są wymienione poniżej:

  • uczucie nieważkości w nogach,
  • ból w nogach, zwłaszcza w mięśniach łydek,
  • powiększone i przekrwione stopy.

Większość osób winić przepracowanie dla takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli ich konkretna praca wymaga stojąc lub siedząc w miejscu przez dłuższy czas. Jest to częściowo trafne, jednak przedłużone stanie lub siedzenie jest jedną z rzeczy, które powodują powstawanie żylaków. Ostatecznie pojawiają się one później:

Kostki są gdzie pająki, często określane jako teleangiektazje, zazwyczaj pojawiają się po raz pierwszy.

Reticular żyły, niebieski, bardzo zauważalne sieci żył, często rozwijają się w pobliżu kolana.

Wrzody mogą następnie rozwijać się z powstałych sieci!

Jak można uniknąć żylaków nóg?

Stosuj sprawdzone techniki, zanim jeszcze zauważysz pajączki. Co możemy zrobić, aby je zatrzymać?

Największe treningi na żylaki to te, które celują w niewydolność żylną kończyn dolnych.

Ruch poprawia przepływ krwi i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęków. Jest to niezbędne, zwłaszcza dla osób, które stoją lub siedzą przez dłuższy czas. Warto postawić na codzienne spacery, jazdę na rowerze, pływanie i ćwiczenia aerobowe.

Dieta przy żylakach

To co jemy ma duży wpływ na to jak się czujemy. Przede wszystkim zaleca się utrzymywanie zdrowej wagi ciała, aby zapobiec żylakom nóg. Dodatkowo zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody, ponieważ odwodnienie może powodować zatrzymywanie wody w tkankach, co może skutkować obrzękami. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Idealnie jest jeść czysto, czyli spożywać jak najmniej przetworzonej żywności.

Jak można uniknąć żylaków nóg? Nigdy nie lekceważ objawów!

Jeśli chcesz uniknąć problemów z żylakami, musisz działać tak szybko, jak to możliwe. W rzeczywistości zmęczenie może skutkować chwilowym obrzękiem lub ciężkością nóg. Z drugiej strony, jeśli ten stan trwa, to często wskazuje, że możemy mieć do czynienia z wczesnymi objawami żylaków. Jest to jawna wskazówka, że należy zastosować skuteczne zabiegi na obrzęki nóg, które ukoją obolałe kończyny.

Zabiegi na żylaki

Gdy problemy z żylakami pojawiają się po raz pierwszy, warto zaopatrzyć się w środki lecznicze. Żele do nóg z heparyną to najczęściej spotykane leki w aptece, ale dostępnych jest o wiele więcej różnego rodzaju towarów. Heparyna jest dobrze znana ze swojej zdolności do zapobiegania obrzękom i krzepnięciu krwi. Wybierając produkt, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, czy jest to lek i czy ma również efekt chłodzenia. Jeśli tak jest, to będzie zachęcać do szybszego łagodzenia poprzez zmniejszenie obrzęku i uczucia ciężkości w nogach. 

Przeczytaj również: zdrowie i uroda.