Mumio Shilajit - Co To Jest, Właściwości, Jak i Kiedy Używać Mumio?

Mumio Shilajit: Co to jest? Jakie posiada właściwości? Jak działa i jakie problemy rozwiązuje? Shilajit to ciemnobrązowa żywica, która występuje w warstwach skalnych m.in. pasm górskich Himalajów, Tybetu i Ałtaju. Zawiera ważny związek znany jako kwas fulwowy i jest bogata w minerały. Znany też jaki mumio, shilajit jest jednym z wielu preparatów ziołowych i mineralnych (rasaoushadhies) stosowanych w ajurwedzie, systemie leczniczym, który powstał dawno temu w Indiach.

shilajit-góry-mumio

Jednak na pytanie „Mumio shilajit co to jest” nie można udzielić satysfakcjonującej i zwięzłej odpowiedzi. Dlaczego? Ze względu na szerokie zastosowanie i właściwości tej substancji oraz złożoność całej Ajurwedy. Na szczęście nie musisz już jechać na Daleki Wschód, aby skorzystać z usług mumio! Poznaj ją bliżej i zdecyduj, czy potrzebujesz suplementu shilajit.

W końcu warto dowiedzieć się nieco więcej o tym związku chemicznym. Zaczynamy cenić coraz bardziej tradycyjne metody zwiększania sprawności i dobrego samopoczucia, dlaczego więc nie odkryć więcej o shilajit mumio?

Shilajit właściwości mumio, czyli żywicy

Mumio nie zostało jeszcze dokładnie zbadane, ale lista właściwości, które znajdziesz, gdy wyszukujesz „mumio shilajit właściwości”, jest dość długa w oparciu o badania, które zostały wcześniej wykonane i to, co wiadomo o tradycyjnej medycynie wschodniej.

W takim razie co zapewnia Shilajit?

Shilajit ma wiele substancji, które mogą poprawić funkcjonowanie mózgu, a nawet wspierać leczenie Alzheimera. Według badań opublikowanych w International Journal of Alzheimer’s Disease Trusted Source, shilajit promuje długowieczność i opóźnia proces starzenia. Jego składniki mogą pomóc w leczeniu kilku problemów poznawczych, w tym, ale nie tylko, choroby Alzheimera.

Jeden z głównych składników shilajit, kwas fulwowy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. W rezultacie może pomóc w obniżeniu produkcji wolnych rodników w organizmie i zapobiec uszkodzeniu komórek (które są dwoma kluczowymi czynnikami starzenia się). Codzienna suplementacja Shilajit może pomóc zwiększyć ogólną witalność i opóźnić starzenie.

Shilajit ma duże ilości kwasu humusowego i żelaza, z których oba mogą być stosowane do łagodzenia anemii spowodowanej brakiem żelaza.

  • Mumio zawiera wiele minerałów i związków chemicznych, które mogą pomóc w walce z wirusami. Shilajit może zwalczać i eliminować szeroką gamę wirusów w warunkach izolowanych, w tym niektóre wirusy opryszczki, według badań naukowych.
  • Shilajit może pomóc komórkom ciała w lepszej wydajności, co może naturalnie zwiększyć poziom energii i zmniejszyć wyczerpanie, zgodnie z badaniami naukowymi.
  • Może wzmocnić układ odpornościowy, zmniejszyć stan zapalny i poprawić funkcje poznawcze w mózgu – wszystko to razem może, między innymi, zmniejszyć skutki choroby wysokościowej.
  • Shilajit wykazuje również obiecujące działanie w walce z określonymi typami komórek rakowych.
  • Serce może być również chronione przez mumio. Shilajit nie powinien być przyjmowany przez osoby z chorym sercem bez kontaktu z lekarzem, ponieważ w pewnych okolicznościach może on obniżyć ciśnienie krwi.

Ćwiczenia miały lepszy wpływ na otyłych ludzi, którzy przyjmowali doustny suplement czystego shilajitu, niż na tych, którzy tego nie robili. Shilajit wydawał się wyzwalać geny w organizmie, które pomagały mięśniom szkieletowym w szybkim przystosowaniu się do nowego ćwiczenia, zgodnie z wynikami badania. To może skutkować zwiększoną siłą i mniejszym zmęczeniem w czasie.

Męska płodność i shilajit były również badane razem. Po okresie próbnym, około połowa mężczyzn, którzy zakończyli leczenie, wykazała wzrost ruchliwości plemników i całkowitej liczby plemników. Zdolność shilajitu do podnoszenia poziomu testosteronu u zdrowych uczestników była przedmiotem innego badania. Podawano go mężczyznom w wieku od 45 do 55 lat przez 90 dni. Ilość całkowitego testosteronu w organizmie badanych znacznie wzrosła pod koniec eksperymentu.

shilajit mumio

Korzyści płynące z Mumio zwiększają tym samym ogólny stan zdrowia i kondycję, ale substancja ta może być również stosowana jako suplement w konkretnym celu.

Zalety  jakie oferuje Mumio

Mumio Shilajit jest coraz szerzej akceptowane w suplementach medycznych i dietetycznych, a nad jego zaletami i właściwościami stale prowadzone są kolejne badania. Czy przyjmowanie suplementu mumio ma sens? Oczywiście, że tak!!! Ale jak zawsze należy podchodzić do tego logicznie. Ponieważ nawet naturalne związki stosowane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak zatem spożywać shilajit?

Suplementy Mumio dla dorosłych

Suplementy Mumio: czym są? W jaki sposób je dawkować? Jakie zadania wspomagają? Shilajit jest oferowany jako suplement, który można rozpuścić w mleku lub wodzie albo w formie proszku. W zależności od wskazówek na opakowaniu, można wymieszać porcję shilajitu wielkości grochu z płynem i wypić do trzech razy dziennie. Shilajit powinien być przyjmowany w dawkach od 300 do 500 miligramów dziennie. Skonsultuj się z lekarzem również w sprawie dawkowania, zwłaszcza jeśli już przyjmujesz jakieś leki.

Suplement Mumio: Czy jest bezpieczny?

Stosowanie Mumio przez dłuższy okres czasu może narazić organizm na:

  • zwiększoną syntezę kwasu moczowego w organizmie,
  • podwyższony poziom żelaza,
  • zmianę poziomu hormonów w organizmie, przy czym znacznie wzrasta poziom dehydroepiandrosteronu, wolnego testosteronu i całkowitego testosteronu.

Shilajit nie powinien być spożywany przez osoby niepełnoletnie, kobiety w ciąży i karmiące. Mumio można kupić w formie płynnej, proszku i kapsułek. Najlepsza forma nie jest poparta badaniami naukowymi. Pamiętaj, że odpowiednia ilość mumio do przyjmowania zależy od Twojego wieku, obecnego stanu zdrowia i zamierzonych efektów. Warto więc skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania konkretnych wskazówek dotyczących jego stosowania.

Więcej ciekawych artykułów z kategorii zdrowie i uroda: